SEARCH

Co warto zobaczyć w Splicie i okolicach?

Co warto zobaczyć w Splicie i okolicach?

Chorwacja cieszy się dużym zainteresowaniem polskich turystów, zwłaszcza jako cel ich letnich wojaży. Nic w tym dziwnego, chorwackie wybrzeże, położone nad Morzem Adriatyckim, kojarzy się nam z lazurową, krystalicznie czystą wodą, przepięknymi plażami i malowniczymi krajobrazami. Wśród miast najchętniej odwiedzanych jest między innymi Split, największe miasto w regionie. Założone jako grecka kolonia w II wieku p.n.e., następnie zajmowane przez starożytnych Rzymian, miasto do dziś cieszy turystów pozostałościami po swojej barwnej historii. Pałac Dioklecjana czy katedra św. Duje to jedne z najbardziej popularnych wśród turystów zabytków. Oto kilka propozycji miejsc w okolicy, może mniej popularnych, ale zdecydowanie wartych odwiedzenia.

Twierdza Klis

Twierdza Klis znajduje się około 13 kilometrów na północny wschód od Splitu (więcej na jej temat znajdziesz na tej stronie https://nawakacje.eu/twierdza-klis/). Powstała ona już za czasów imperium rzymskiego, przez kolejne stulecia będąc jedną z najważniejszych fortec w regionie. Na miejscu znajdziemy małe muzeum, znajdujące się w dawnej zbrojowni. Podziwiać tam można różne rodzaje broni. W dawnej rezydencji księcia chorwackiego znajdziemy natomiast wystawę poświęconą archeologicznym inskrypcjom. Na najwyższym poziomie położony jest kościółek św. Wita. Z wysokiego wzgórza, na którym wznosi się twierdza, podziwiać można piękną panoramę okolicy. Wejście na teren twierdzy jest płatne, a bilet upoważnia nas także do wstępu na teren parku etnicznego Stella Croatia oraz Centrum Interpretacyjnego.

Kils

Wzgórze Marjan

W zachodniej części Splitu znajdziemy Leśny Park na wzgórzu Marjan. Wzgórze wznosi się na wysokość 178 metrów n.p.m. i porośnięte jest gęstym sosnowym lasem. Uznawane jest ono za najlepszy punkt widokowy miasta. Teren parku to popularne miejsce na spacer czy rowerowe wycieczki. Wejście na sam szczyt tak zwanymi “schodami Marjana” zaczynającymi się obok klasztoru św. Franciszka na Rivie zajmuje około pół godziny. Na terenie parku znajdziemy wiele pięknych zabytkowych kościołów, a na samym szczycie wybudowano 13-metrowy krzyż.

Park Narodowy Krka

Park położony jest w środkowej Dalmacji, niedaleko miejscowości Szybenik. Park powstał 1985 roku. Na powierzchni 109 metrów kwadratowych podziwiać można liczne wodospady, kaskady i bystrzyny na rzece Krka. Jednym z najbardziej znanych, a dodatkowo malowniczych wodospadów jest Skradinski Buk.  Na terenie parku znajdziemy też jezioro Visovac. Na znajdującej się w jego centrum wysepce położony jest klasztor franciszkanów, założony w połowie XV wieku.

Rejs po okolicznych wyspach

Ciekawą propozycją na spędzenie czasu będzie też rejs po okolicznych wyspach. Do Chorwacji należy kilkaset wysp i wysepek na Morzu Adriatyckim. W pobliżu Splitu warte odwiedzenia są przede wszystkim Hvar, Biševo, Vis, Ravnik czy Budikovac. Na wyspie Vis na szczególną uwagę zasługuje zatoczka Stiniva. Otoczona jest ona dwoma wysokimi klifami, a wejście do niej jest wyjątkowo wąskie, tworząc w ten sposób bardzo malowniczy krajobraz. Na wyspie Biševo natomiast podziwiać możemy Błękitną Jaskinię. Nazwę zawdzięcza ona promieniom słońca, które dostając się do środka, odbijają się w piasku na dnie, wypełniając jaskinię niesamowitą błękitną poświatą.

You May Also Like

Leave a Reply