SEARCH

TOP 5 destynacji, które warto rozważyć chcąc spędzić wakacje marzeń na łonie natury

TOP 5 destynacji, które warto rozważyć chcąc spędzić wakacje marzeń na łonie natury

Wakacje na łonie natury pozwalają na pełne odprężenie i oderwanie się od codzienności. Szczególnie jeśli za cel podróży obierze się miejsce o nadzwyczaj ciekawych warunkach geograficznych. W tym artykule zostanie przedstawionych 5 destynacji, które znakomicie sprawdzą się w tej roli!

Azory — rajski archipelag 

Azory to należący do Portugalii archipelag dziewięciu wysp wulkanicznych położonych na samym środku Atlantyku. Choć nie należy on do czołówki najpopularniejszych kierunków wakacyjnych, bogactwo i piękno tamtejszej natury jest oszałamiające i z pewnością warte zainteresowania. 

W kwestii dojazdu można wybrać popularną opcję transportu lotniczego lub zapewniający barwne wspomnienia rejs statkiem. Komunikacja między poszczególnymi wyspami archipelagu jest możliwa dzięki codziennym lotom wewnętrznym oraz promom.

Klimat panujący przez większą część roku na Azorach jest nieco chłodniejszy od śródziemnomorskiego. Mimo tego nawet w zimie temperatura rzadko spada poniżej 7-8 stopni Celsjusza. W lecie natomiast zwykle nie przekracza 30 stopni. W miesiącach między czerwcem a wrześniem dni są zauważalnie dłuższe i znacznie rzadziej pada deszcz, co sprzyja wycieczkom. 

Gorące źródła, plantacje i jaskinie

Jedną z największych pośród licznych atrakcji turystycznych Azorów są niewątpliwie gorące źródła. Na terenie miasta Furnas leżącego na kraterze wygasłego wulkanu wyspy Sao Miguel, znajduje się ich aż ponad trzydzieści! Park Terra Nostra o dwustuletniej historii umożliwia skorzystanie z kąpieli w gorącej bogatej w minerały wodzie. Ponadto można tam spotkać około 2 tys. rodzajów roślin. Spacer w tak bujnej zieleni z pewnością jest zarówno ekscytujący jak i relaksujący. Osoby wrażliwe na zapachy muszą się przygotować na dosyć silne wrażenia związane z wycieczką do Furnas. Obecność licznych gejzerów i gorących źródeł sprawia, że powietrze w całej miejscowości ma bardzo specyficzny aromat…

Pozostając na tej samej wyspie, można od razu zwiedzić dwie plantacje czarnej i zielonej herbaty. Zarówno Porto Formoso jak i Gorreana znajdują się blisko wybrzeża. Podziwianie malowniczych pól herbacianych można przeplatać z degustacją herbaty i obserwacją pracy maszyn używanych przez plantatorów. 

Pozostałe części archipelagu oferują takie atrakcje jak zwiedzanie jaskiń powstałych w wyniku erupcji wulkanów na wyspie Terceira, nurkowanie w jeziorze na maleńkiej wyspie Vila Franca do Campo, czy wypoczynek na jednej z wielu czarnych plaż np. na wyspie Faial. Ciekawostką jest fakt, że ta ostatnia forma rozrywki jest możliwa wyłącznie latem, ponieważ w zimie cała plaża znajduje się pod wodą!

Cenowo wakacje na Azorach nie powinny wiązać się z ponadprzeciętnymi wydatkami. Jedzenie i zakwaterowanie z reguły są tu tańsze, niż te w bardziej popularnych zakątkach Europy, ale do potencjalnych kosztów warto doliczyć pieniądze potrzebne na przemieszczanie się między wyspami. 

Wyspy Owcze — zielone zacisze

Kolejnym wulkanicznym archipelagiem, który zachwyci swoją urodą każdego miłośnika natury, są Wyspy Owcze. Geograficznie położone na Oceanie Atlantyckim między Wielką Brytanią, Islandią i Norwegią, oficjalnie przynależą jednak do Danii, ale jako autonomiczny teren. Istotną sprawą, którą warto wziąć pod uwagę, są stosunkowo wysokie ceny usług gastronomicznych i hotelarskich.

Ze względu na położenie geograficzne, warunki atmosferyczne nie należą do najbardziej komfortowych. Pogoda zwykle jest wietrzna i deszczowa, a średnia liczba dni w roku, podczas których występują opady, wynosi aż 280. Maksymalne temperatury w lecie kończą się w granicach 18 stopni Celsjusza. Argumentem przemawiającym za odwiedzeniem Wysp w miesiącach letnich, jest fakt, że zimą dzień trwa zaledwie 5 godzin! Żeby wycisnąć z wyjazdu maksymalną ilość wrażeń, warto zdecydować się na nią latem.

Niezwykłe klify, wodospady i owce

Wyspy Owcze są wymarzonym miejscem wypoczynku dla osób nielubiących tłoku i miejskich krajobrazów, za to ceniących sobie obcowanie wśród zielonej natury i szeroką perspektywę widokową. Nazwa archipelagu nie została przyjęta bezpodstawnie. Na Wyspach żyje dwa razy więcej owiec niż ludzi! Ich liczba jest ściśle ustalona i ma się mieścić w granicach 75 – 78 tys. zwierząt. 

Odwiedzając Wyspy Owcze nie sposób pominąć w planie wycieczki trasę widokową prowadzącą na klif Trælanípan. Rozpościerający się z niego widok na inne klify, jezioro Sørvágsvatn oraz wpadający do oceanu wodospad robi niesamowite wrażenie.

Inną imponującą destynacją jest położony na wyspie Vágar wodospad Mulafossur oraz znajdująca się zaraz obok wieś Gásadalur. Liczba stałych mieszkańców tej miejscowości wynosi zaledwie 17 osób, co sprawia, że podczas wizyty można poczuć prawdziwy klimat Wysp Owczych. Zwiedzając Wyspy, rzuca się w oczy niemal całkowity brak drzew. Jest to spowodowane klimatem, który ewidentnie nie sprzyja temu gatunkowi roślinności, a jedyne sztuki, które można spotkać, zostały zasadzone przez ludzi. Na brak zieleni nie sposób narzekać, ilość pól, wzgórz i klifów porośniętych soczystą trawą zaspokaja najbardziej wygórowane potrzeby.

Przemierzając liczne trasy widokowe, przejeżdża się przez wiele tuneli jednokierunkowych. Są bardzo wąskie i wymagają od kierowcy zachowania zimnej krwi i szczególnej uwagi. Samochody ustępują sobie pierwszeństwa, korzystając z zatoczek oznaczonych literą M.

Grenlandia — śnieżna Kraina Ludu

Grenlandia jest autonomicznym terytorium wchodzącym w skład Królestwa Danii. Angielska nazwa, której zawdzięczamy naszą polską odmianę, brzmi „Greenland”, co można przetłumaczyć jako „Zielona Kraina”. Wbrew pozorom ma ona o tyle sens, że według naukowców w dawnych czasach teren Grenlandii był znacznie bardziej zielony, niż obecnie. Jednak nazwą nadaną przez jej rdzennych mieszkańców — Inuitów — jest Kalaallit Nunaat, czyli Kraina Ludu.

Widok na góry w Grenlandii, plaża

Ze względu na panujące na niej warunki atmosferyczne, ta największa na świecie wyspa nie jest łatwym i oczywistym celem turystycznym. Mimo to cieszy się ogromnym zainteresowaniem i daje możliwość przeżycia niezwykle ekscytujących i jedynych w swoim rodzaju doznań.

Usłysz pękający lodowiec i podziwiaj zorzę polarną

Do największych atrakcji turystycznych należy między innymi kilkugodzinny rejs fiordem Nuuk lub Ameralik, a także wycieczka w okolice Lodowca Eqi, podczas której można usłyszeć i zobaczyć gigantyczne bryły lodu odpadające od masywu. Entuzjaści outdooru mogą skusić się na letnią wyprawę na szczyty łatwo dostępne ze stolicy Grenladii (Nuuk), czyli Quassussuaq i Ukkusissaq. Atrakcją, której pominięcie grozi poważnymi wyrzutami sumienia, jest odwiedzenie Zatoki Disko, miejsca wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niezapomnianych przeżyć dostarcza natura w postaci zórz polarnych, gorących źródeł oraz występujących tu takich gatunków jak wieloryby, niedźwiedzie polarne, pingwiny, foki i wiele innych.

Wyspy Galapagos 

Wyspy Galapagos, znajdujące się w Oceanie Spokojnym, są jednym z najbardziej fascynujących miejsc na Ziemi. Archipelag składa się z 19 dużych wysp wulkanicznych, 13 mniejszych wysp oraz licznych wysepek i skał. Jeśli chodzi o niezbędną dokumentację, to oprócz dowodu potwierdzającego tożsamość należy pamiętać o opłaceniu karty migracyjnej przed wylotem z Ekwadoru. 

Dom żółwi i pingwinów

Odwiedzając Galapagos, można doświadczyć dzikości natury na własne oczy. Do najpopularniejszych zwierząt, jakie można tu spotkać, z pewnością należą żółwie olbrzymie, ale poza nimi występują między innymi tak wyjątkowe gatunki jak legwany morskie i lądowe, kormorany nielotne oraz pingwiny równikowe. 

Miłośnicy nurkowania mogą również podziwiać bogactwo podwodnego świata w postaci rafy koralowej. Osoby preferujące lądowe atrakcje zrelaksują się podczas spaceru piaszczystą plażą, podczas którego będą mogli zaobserwować zachowanie np. albatrosów. Na fanów wycieczek górskich czeka wyprawa na wulkan Alcedo, skąd rozpościera się widok na panoramę wysp. Wybierając się na Galapagos, warto zwrócić uwagę na ograniczenia i ścisłe przepisy dotyczące ruchu turystycznego, ponieważ jest to teren chroniony jako rezerwat przyrody.

Arizona — przyrodnicza wizytówka USA 

Arizona to stan w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych oferujący niezliczone możliwości do odkrywania i eksplorowania dzikiej przyrody. Od wspaniałych kanionów i gorących źródeł po malownicze pustynie i zapierające dech w piersiach góry, Arizona ma wszystko, czego potrzeba, aby spędzić niezapomniane wakacje na łonie natury. Ze względu na ciepły klimat, wycieczka w ten rejon będzie dużo przyjemniejsza w miesiące wiosenne i jesienne. Letnie temperatury mogą skutecznie utrudnić aktywny wypoczynek.

Wielki kanion i kaktusy

W samym sercu Arizony znajduje się jedno z najbardziej spektakularnych miejsc na świecie — Wielki Kanion. Jest to jedno z największych cudów natury, którego nie można przeoczyć. Setki kilometrów długie ściany wznoszą się w górę i tworzą niesamowitą panoramę. Można wędrować po ścieżkach wzdłuż krawędzi kanionu, podziwiając jednocześnie zapierające dech w piersiach widoki. Można również skorzystać z helikopterowych wycieczek, aby zobaczyć kanion z lotu ptaka.

Odwiedzając Park Narodowy Saguaro, można zobaczyć największe kaktusy na świecie — saguary — które osiągają czasami nawet 15 metrów wysokości! 

Góry Santa Catalina znajdujące się w pobliżu Tucson są doskonałym miejscem na piesze wędrówki i jazdę rowerem górskim. To idealne miejsce, aby cieszyć się świeżym powietrzem i niepowtarzalnym widokiem na otaczające je piękno przyrody.

 

Wakacje to wspaniała okazja do zbudowania wspomnień na całe życie. Podróże w najciekawsze miejsca zwykle wymagają większego zaangażowania w planowanie wycieczki, ale czekające tam wrażenia i emocje, z pewnością są warte każdego wysiłku!

You May Also Like

Leave a Reply