SEARCH

Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna?

Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna?

Panele fotowoltaiczne jeszcze do niedawna kojarzyły się z inwestycją, która pochłania ogromne nakłady finansowe. Z roku na rok się to zmienia. W dużej mierze przyczynia się do tego fakt, że ceny modułów maleją, jak również tego, że możliwe jest skorzystanie z dofinansowania. W praktyce oznacza to, że inwestując w możliwość korzystania z energii słonecznej jesteśmy w stanie z biegiem lat wygenerować duże oszczędności. Aby jednak tak się stało należy odpowiednio eksploatować instalację. Sprawdźmy o czym mowa i czy montaż paneli rzeczywiście będzie dla nas korzystny.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne

O montaż paneli fotowoltaicznych musi zadbać fachowiec. W praktyce oznacza to, że nie może być to osoba niedoświadczona. Pamiętajmy o tym, że panele są bardzo delikatne, a ich uszkodzenie to czasem kwestia nieuwagi. Wystarczy źle odłożone narzędzie, albo przypadkowe upuszczenie. Kolejna ważna sprawa, to stosowanie się do instrukcji oraz zaleceń producenta. To także powinno zostać uwzględnione. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że każdy nawet najmniejszy błąd, to złe działanie paneli. Ważne jest także to, aby dokładnie przemyśleć kwestie związane z lokalizacją naszej przydomowej elektrowni.

Gdzie montować panele i jak je dobrać do naszych potrzeb?

Lokalizacja paneli fotowoltaicznych w tym także takich jak te https://hymon.pl/panele-fotowoltaiczne-lodz/ nie może pozostać kwestią przypadku. W praktyce mowa o tym, że mamy do wyboru między innymi montaż na dachu, na gruncie, jak również montaż na elewacji. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników. W przypadku montażu na dachu musimy zadbać o odpowiedni kąt nachylenia, jak również o szyny zapewniające stabilność konstrukcji. Polskie przepisy mówią jasno: musimy oscylować wokół przedziału między 35 a 40 stopni. Kolejna kwestia, to ekspozycja naszych paneli. Mowa o tym, że musimy je montować najlepiej wystawiając je na południe. Tutaj świetnie wpisze się w to także ekspozycja południowo-zachodnia, jak również południowo-zachodnia. W tej drugiej kwestii – południowo-wschodniej jesteśmy w stanie wykorzystać potencjał energetyczny niemniej nie do końca jeśli pojawia się na tym terenie zacienienie. W rachubę wchodzi w dużej mierze także roślinność.

Zobacz także: https://odzywianie-na-czasie.pl/w-jakich-miejscach-najlepiej-montowac-panele-fotowoltaiczne/

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Mycie paneli fotowoltaicznych można powierzyć profesjonalnie zajmującą się tą czynnością firmie. Tutaj w grę wchodzi to, że ma ona doświadczenie w tego rodzaju pracach i możemy mieć pewność, że konstrukcja nie zostanie uszkodzona. Jeśli producent w umowie zastrzega sobie korzystanie tylko z jego usług, sprawa jest oczywista. Czasem jednak żaden z zapisów nie stanowi o tym w jaki sposób może dojść do czyszczenia, więc mamy drzwi otwarte. Albo działamy na własną rękę, albo powierzamy przeprowadzanie prac fachowcom. W pierwszym przypadku musimy wziąć pod uwagę to, że panele są delikatne i bardzo łatwo o ich uszkodzenie. Kolejna kwestia – termin mycia. Najlepiej jest wykonywać tego typu prace dwa razy w roku. Tutaj w rachubę wchodzi wczesna wiosna jak również późna jesień. Nigdy nie czyśćmy modułów wtedy, kiedy jest duże nasłonecznienie. To nie jest dobre działanie. Ranek, albo późne godziny popołudniowa – to najlepsza pora. Nie bez znaczenia pozostaje także to czym będziemy czyścić panele. W praktyce sprawdzi się miękka gąbka, odpowiedni środek chemiczny oraz długi, prosty mop w tym także w czyszczeniu takich paneli jak te https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/.

You May Also Like

Leave a Reply