SEARCH

Co wybrać – dachówka cementowa, czy ceramiczna? 

Co wybrać – dachówka cementowa, czy ceramiczna? 

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego nie jest prostym zadaniem. Odwiedzając hurtownię pokryć dachowych, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj materiału, producenta, który go oferuje, specyfikację czy cenę i estetykę. Jedną z ważniejszych kwestii jest oczywiście typ pokrycia, który powinien być dostosowany do możliwości konkretnego obiektu. Inwestorzy nierzadko zastanawiają się, czy lepiej wybrać dachówkę cementową, czy może ceramiczną. Czym się różnią?

Dachówka cementowa, czyli tańsze rozwiązanie 

Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru pokrycia dachowego dla wielu inwestorów jest oczywiście cena. U osób, którym zależy na tym, aby pokryć dom czy inny obiekt niedrogim materiałem, lepiej się sprawdzi dachówka cementowa. Powstaje z piasku, cementu i pigmentów. Dachówka betonowa łączy atrakcyjną cenę i wytrzymałość. Przede wszystkim jest odporna na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, w tym przede wszystkim promieniowania UV oraz niskich temperatur.

Do zalet tego materiału możemy zaliczyć również estetykę – występują w wielu kształtach i kolorach, a do tego są proste w montażu. Oprócz tego skutecznie tłumią hałas i wyciszają dźwięki i są ekologiczne, ponieważ do ich produkcji są wykorzystywane jedynie naturalne materiały. Warto jednak zwrócić uwagę, że ich kolor jest mniej trwały niż w przypadku dachówki ceramicznej. Dodatkowo są bardziej nasiąkliwe i mają gorszy przepływ powietrza i wentylację.

Dachówka ceramiczna – niezawodny materiał na lata 

Montaż dachówki cementowej sprawdzi się u osób, które chcą zainwestować w budżetowe pokrycie. Jednak jak już wspomnieliśmy, dachówka ceramiczna jest zdecydowanie solidniejsza, jednak jednocześnie trzeba za nią więcej zapłacić. O to, kiedy lepiej ją wybrać, zapytaliśmy specjalistę z hurtowni pokryć dachowych Dachlux w Warszawie, który wyjaśnił:

– Dachówka ceramiczna to jedno z najstarszych, a jednocześnie najlepszych pokryć dachowych. Powstaje z gliny i iłu. Zaawansowane technologie wykorzystywane podczas produkcji sprawiają, że materiał jest trwały i nierzadko jest w stanie przetrwać nawet kilka stuleci, czego nie można powiedzieć o innych produktach. Warto w niego zainwestować w miejscach, w których występują częste i obfite opady, ponieważ wyróżnia się niską nasiąkliwością, a przy tym skutecznie chroni konstrukcję więźby i obiektu. Dachówka ceramiczna to stosunkowo duży wydatek, jednak biorąc pod uwagę jej trwałość, z pewnością jest warta swojej ceny.

Należy również podkreślić, że dachówka ceramiczna jest cięższa od cementowej, dlatego nie sprawdzi się w przypadku starszej albo naruszonej więźby.

You May Also Like

Leave a Reply