SEARCH

Jak się zachować na wyciągu narciarskim?

Jak się zachować na wyciągu narciarskim?

Wbrew pozorom, używanie wyciągu narciarskiego nie jest wcale takie proste. W sieci krąży mnóstwo filmików, na których widać nieudane próby wejścia czy zejścia, które miały miejsce właśnie dlatego, że narciarze czy snowboardziści nie zastosowali się do przyjętych zaleceń. Jak zatem należy się zachować na wyciągu narciarskim, abyśmy nie zrobili krzywdy sobie i innym? Oto najważniejsze zasady. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Na stoku narciarskim najważniejsze jest bezpieczeństwo — w końcu nikt nie chce skończyć ze złamaną nogą na wyjeździe. Aby zapobiec jakimkolwiek nieprzewidzianym sytuacjom, należy więc trzymać się zasad panujących na stoku — tyczy się to także wyciągu narciarskiego. To, jakie zasady obowiązują na danym wyciągu, będzie zależało od jego rodzaju:

  • wyciąg talerzykowy: kijki trzymamy w jednej ręce, a drugą chwytamy pałąk, na którym zawieszony jest talerzyk. Talerzyk umieszczamy pomiędzy udami, pamiętając, żeby narty w kierunku jazdy,
  • wyciąg orczykowy: działa podobnie jak wyciąg talerzykowy, z tą różnicą, że wsiadamy na niego w parach. Dobrze jest dobrać osobę o podobnym wzroście i wadze,
  • wyciąg krzesełkowy: najpopularniejszy rodzaj wyciągu, dostępny na większości stacji w Polsce. Przy wsiadaniu na krzesło, łapiemy kije jedną ręką, a gdy kanapa krzesełka wsunie się pod uda, drugą ręką zamykamy barierkę ochronną. Warto pamiętać, że przy samotnych podróżach na krzesełku cztero- lub więcej osobowym, dobrze usiąść na środkowej części kanapy. Uchroni nas to przed niekomfortowym przechyłem krzesełka podczas wjazdu. Nie powinno nas także dziwić, że na wyciągu krzesełkowym jedzie z nami kompletnie obca osoba — zapobiega to marnowaniu miejsca i dłuższemu oczekiwaniu na wyciąg.

Dokąd pojechać na narty?

Jakie jest najlepsze miejsce do jazdy na nartach? Dużo będzie zależeć od osobistych preferencji, na przykład od tego, czy wolimy wypady w kraju czy za granicę. Ogromne znaczenie ma także to, jak bardzo lubimy planować: a więc czy preferujemy formę wyjazd zorganizowany, czy na własną rękę. W pierwszym wypadku warto przejrzeć ofertę EH School, która organizuje wyjazdy sportowe do takich krajów jak Francja, Włochy czy Gruzja. Uczestnicy mają tam możliwość wzięcia udziału w zajęciach z nauki jazdy na nartach lub snowboardzie. W zajęciach mogą wziąć udział zarówno osoby początkujące, jak i te trochę bardziej obeznane ze sportami zimowymi. Najlepsze miejsce to przecież takie, w którym się najlepiej bawimy.

You May Also Like

Leave a Reply