SEARCH

Huśtawka do ogrodu czy hamak? Co lepiej się sprawdzi?

Huśtawka do ogrodu czy hamak? Co lepiej się sprawdzi?

Wyposażenie ogrodu w odpowiednie meble, wbrew pozorom może nie być łatwym zadaniem. Konieczne jest znalezienie złotego środka pomiędzy wygodą, a dopasowaniem mebli do panującego stylu w ogrodzie. Sprawy nie ułatwia bogata oferta sprzętów i akcesoriów ogrodowych. Co będzie lepsze – huśtawka ogrodowa czy hamak? Na co zwrócić uwagę, planując przestrzeń wypoczynkową.

Huśtawka do ogrodu – wygoda i klasyka

Jest to praktyczny, wygodny, a także ładnie wyglądający mebel. Huśtawki w ogrodzie polecane są głównie wtedy, kiedy właściciel dysponuje odpowiednio dużą przestrzenią. Raczej nie sprawdzą się w niewielkim ogrodzie czy też na małym tarasie. Decydując się na wybór huśtawki do ogrodu, warto utrzymać ją w stylistyce, która panuje w przestrzeni. Najpopularniejsze modele wykonane są z drewna – będą odpowiednie do bardziej tradycyjnego ogrodu czy utrzymanego w stylistyce rustykalnej. Często wybierane są również huśtawki metalowe, które sprawdzą się w nowoczesnym ogrodzie. Wariantów oczywiście jest o wiele więcej – aktualnie dostać można meble w każdym stylu, a wiele z nich wykonanych jest z łączonych materiałów.

Na rynku dostępne są przeróżne modele, np. dla jednej lub kilku osób, na stelażu albo podwieszane. Standardowe, kilkuosobowe huśtawki ogrodowe, zwykle mogą pomieścić przynajmniej 3 osoby. To dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy huśtawka ma zastąpić ławkę czy krzesła do stołu ogrodowego albo jeśli ma z niej korzystać kilka osób jednocześnie. Taki mebel pozwala także położyć się co najmniej jednej osobie, zatem może być również wygodny.

Huśtawki ogrodowe – wytrzymałość i trwałość

Z uwagi na fakt, że z tego typu sprzętu naraz może korzystać kilka osób, a co za tym idzie, obciążenie może być dość spore, warto wybierać modele, które wykonane są z wytrzymałych materiałów. Warto zwrócić uwagę również na stelaż huśtawki, jakość łańcuchów i sprężyn – powinny być one solidne i grube. Metal czy też drewno powinno być odpowiednio zaimpregnowane, ponieważ kiedy huśtawka będzie stała na dworze przez cały rok, będzie narażona na działanie różnych czynników atmosferycznych.

Hamak do ogrodu – komfortowy i kompaktowy

Hamak ogrodowy łatwo zmieścić na niewielkiej przestrzeni czy pośród drzew – większość modeli bez problemu można rozwiesić pomiędzy dwoma konarami. Hamak sprawdzi się również na otwartej przestrzeni – wówczas wystarczy dokupić do niego odpowiedni stelaż. Na rynku dostępne są hamaki jedno i dwuosobowe.

Hamak ogrodowy – z jakich materiałów powinien być wykonany?

Najczęściej wybierane modele hamaków, wykonane są z wytrzymałych włókien, które odporne są na warunki zewnętrzne, takie jak deszcz, wiatr, itp. Jednak dostępne są także modele bawełniane, które są bardziej przyjemne dla ciała oraz hamaki sznurkowe i plecione. Hamaki ogrodowe dostępne są w przeróżnych kolorach i wzorach, zatem bez problemu można dopasować je do stylu, który panuje w ogrodzie. Solidny materiał będzie dopasowywał się do naturalnej krzywizny kręgosłupa, co będzie umożliwiać relaks w wygodnej pozycji.

Zarówno hamak ogrodowy, jak i huśtawka są wygodnymi, bujanymi siedziskami do ogrodu albo na taras. Jednak te dwa sprzęty nieco różnią się od siebie, np. ilością zajmowanego miejsca, sposobem użytkowania, wielkością siedziska, itp. Dobrym sposobem na dokonanie wyboru, jest sporządzenie listy oczekiwań przyszłych użytkowników. Wówczas będzie można ustalić, który mebel będzie w pełni odpowiadał na wszystkie potrzeby domowników. Jeżeli przestrzeń wokół domu jest odpowiednio duża, ostatecznie można zdecydować się na zakup obu sprzętów i postawić je w różnych częściach ogrodu. Dzięki temu będzie można korzystać z zalet huśtawki oraz hamaku.

Wybierając huśtawkę lub hamak do ogrodu, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim należy zastanowić się, która forma wypoczynku będzie lepsza – na leżąco czy na siedząco? Trzeba również wziąć pod uwagę przestrzeń, która jest do dyspozycji. Sprawa drugorzędna to kwestia estetyki – zarówno wśród huśtawek, jak i hamaków można znaleźć mniej lub bardziej eleganckie modele.

You May Also Like

Leave a Reply