SEARCH

Rodzinny urlop: 71% Polaków planuje wspólne wakacje w kraju

Rodzinny urlop: 71% Polaków planuje wspólne wakacje w kraju

W zeszłym tygodniu uczniowie pożegnali szkolne mury i rozpoczęli swoje letnie wakacje. Radość najmłodszych z nadchodzącego lata to jednocześnie zagwozdka dla rodziców jak zorganizować wolny czas swoim pociechom? KAYAK.pl zapytał Polaków, co zaplanowali dla swoich dzieci na letnie wakacje.

Lato? W Polsce najlepiej!

Wyniki ankiety KAYAK.pl pokazują, że polskie rodziny kochają wypoczywać w kraju. Zdecydowana większość ankietowanych (71%) spędzi lato w Polsce, a mniej niż co piąty (17%) – zagranicą. Pozostała grupa to osoby, które postanowiły nie iść na żadne kompromisy i zamierzają podróżować zarówno lokalnie jak i poza granice Polski.

Czy zamierzasz spędzić rodzinne wakacje w Polsce czy zagranicą?
W Polsce 71%
Zagranicą 17%
W Polsce i zagranicą 12%

A jakie miejsca rodzice wybierają najchętniej na urlop w kraju? Morze to ulubione miejsce Polaków na wyjazd z dziećmi – niemal połowa respondentów (47%) wytypowała Bałtyk jako najlepszy wakacyjny kierunek. Prawie co piąta rodzina zostająca w Polsce na lato, wyjedzie w góry (19%). Trzecim najpopularniejszym kierunkiem (16%) są polskie jeziora, a dopiero za nimi znalazły się polskie miasta oraz wsie.

Gdzie w Polsce planujesz spędzić wakacje z rodziną?
Wybieramy się nad morze 47%
Jedziemy w góry 19%
Wybieramy się nad jezioro 16%
Zostajemy w domu. Nie wyjeżdżamy nigdzie w tym roku 13%
Będziemy zwiedzać duże miasto 12%
Jedziemy na wieś 11%

Wakacje u dziadków czy na kolonii?

Nie ma nic lepszego niż wspólne wakacje. Ponad połowa rodziców (54%) planuje latem wyjechać na urlop razem ze swoimi dziećmi. Jest to szczególnie często wybierana odpowiedź wśród rodziców w wieku od 25 do 49 lat. Zdecydowanie mniej popularne są zorganizowane formy wakacji – kolonie czy szkoły letnie. Zaledwie 5% ankietowanych wysyła swoje pociechy na zajęcia w mieście, a 13% – na obozy czy wyjazdy kolonijne. Jednak także tutaj wiele zależy od wieku rodziców – ci do 24 lat trochę częściej decydują się na zorganizowane formuły: 18% na obozy i 12% na szkoły letnie. Chętniej dzieci wysyłane są na lato do dziadków lub krewnych – 15% wszystkich badanych rodziców wskazało to, jako ich sposób na zorganizowanie pociechom tegorocznych wakacji. A niemal jedna trzecia (27%) nie planuje niczego specjalnego. Jednak to głównie (58%) rodzice w wieku ponad 50 lat, których dzieci są zapewne starsze i mogą już same decydować o planach na lato.

Co planujesz na tegoroczne wakacje dla swoich dzieci?*
Jedziemy całą rodziną na wspólne wakacje 54%
Nie planujemy niczego specjalnego 27%
Wysyłam dzieci do dziadków / krewnych 15%
Wysyłam dzieci na kolonię / obóz 13%
Chodzą do szkoły letniej 5%

*pytanie wielokrotnego wyboru

Aleksandra Sowa-Frąckowiak, rzecznik prasowy KAYAK.pl, komentuje: „Bardzo cieszy nas odkrywanie, jak bardzo Polacy uwielbiają podróżować – także całymi rodzinami – i jak chętnie wybierają na wakacje Polskę. Coraz cieplejsze lata i dynamicznie rozwijająca się infrastruktura turystyczna to z pewnością niektóre z powodów, dla których tak wiele rodzin decyduje się na wakacje w kraju, szczególnie nad Bałtykiem, w górach czy nad polskimi jeziorami”.

Lista hoteli, które zapewnią zarówno dzieciom i dorosłym atrakcyjny wypoczynek nad Polskim morzem dostępna jest pod linkiem.

UWAGI:

Badanie zostało zrealizowane w dniach 14.05-17.05.2019 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1098 ankiet z osobami w wieku 18+, które mają dzieci. Kwestionariusz badawczy został przygotowany przez agencję SW RESEARCH na podstawie zagadnień dostarczonych przez KAYAK.pl.

You May Also Like

Leave a Reply